Néhány alapfogalom tisztázása:
Mi az a kreativitás?
Az alkotókészség, idegen és általánosabb értelmű kifejezéssel a kreativitás nem más, mint a személyiség bizonyos jellemzőinek olyan speciális összerendezettsége, amely az egyént olyan gondolati és cselekvési képességekkel ruházza fel, amelyek valaminek a létrehozására, megalkotására irányulnak. A kreativitás alkotói képességet és alkotói késztetést egyszerre hordoz magában, ami azt jelenti, hogy a kreatív személyiség nem az, aki szeretne létrehozni valamit, de erre kevéssé képes, és nem is az, aki képes lenne az alkotásra, de nehezen jut el a cselekvésig, hanem az, aki tud, akar és tesz.
A kreativitás nem csupán az alkotás során mutatkozik meg, hanem sok egyéb területen is (konstruktív probléma-megoldás különböző élethelyzetekben, a lehetőségek sokféleségét számba vevő konfliktus-kezelés, előrelátás, tervezési hajlam), megmutatkozik a magatartás és viselkedés egészén, a személyiség gondolati és gyakorlati aktivitásán.
A kreativitás nagyrészt genetikailag determinált képesség, de jelentős mértékben fejleszthető, kiváltképp gyermekkorban.
Mi az ügyesség?
Leggyakrabban használt értelmében az ügyesség bizonyos testi alkalmasságok és gyakorlati mozgási képességek együttese, amely révén a személy egyes cselekvési feladatok megoldásában, folyamatok végrehajtásában eredményességet mutat.
Tágabb értelemben ügyesnek mondjuk azt, aki sikeresen old meg helyzeteket, aki jól teljesíti a rá bízott vagy maga választotta feladatokat. Az ügyesség fogalmában részben az is benne foglaltatik, hogy a cél elérése nem annyira nagy erőfeszítéssel, nem annyira kitartó odaadással, hanem inkább a speciális képességek találékony használata révén történt.
Az ügyesség részben öröklött tulajdonság, ám döntő mértékben a készségek fejlesztése, gyakorlása alakítja.
Mi a logika?
A logika részben egy tudományág, részben egy gondolkozási folyamat neve.
Első értelmében a logika az érvényes következtetések és bizonyítások, illetve az ezzel összefüggő filozófiai, matematikai, nyelvészeti, módszertani stb. kérdések tudománya. A logika tudománya mára elválaszthatatlanul összefonódott a matematikával.
Általánosabb, hétköznapibb értelemben a logika következetes gondolkodást, az ok-okozati összefüggések felismerésére való készséget, a problémák elméleti úton (feltételezések és végkövetkeztetések felállítása) történő megoldását jelenti.
És hogy mi a játék?
A játék az, ami a kreativitásba, ügyességbe, logikába színt visz és életet lehet. A játék az, ami ennek a blognak a témája. Különösen akkor, ha gyermekek kreatív ügyességi és logikai játékáról van szó.
_________________________